Featured Video Play Icon

Український шанс зайняти значуще місце в енергетиці світу

Я дуже великий прихильник зеленої енергії, бо за нею майбутнє. Всі це вже сьогодні зрозуміли. Швидко все рухається, із величезною швидкістю. Усі розуміють куди йде людство. І тут Україна може зайняти своє значуще місце.

Так усе складається, з одного боку, війна, у нас захоплені атомні електростанції, у нас буде цього року дуже важке становище з опаленням. Але, з іншого боку, нам дуже пощастило. І зараз я назву аспекти, які можуть наші недоліки перетворити на переваги. Чому Україні видався шанс, величезний шанс зайняти своє велике місце в енергетиці світу?

Справа в тому, що вже на сьогоднішній момент усі автомобільні індустрії дивляться у бік відмови від ДВЗ (двигунів внутрішнього згоряння). І вибирають або електричні автомобілі, або водневі. У електричного автомобіля високий ККД – 95 %. Це відсутність забруднення, але невеликий пробіг. У водневих автомобілів споживання становить 0,5 кг. водню на 100 км. Бак 5,5 ну, 5,3 літра вистачає на 1.000 км. І тут ні в яке порівняння не йдуть електричні автомобілі, тому що доводиться витрачати час на їхню зарядку, все-таки досить складно заправити такий автомобіль за короткий термін. Якщо заправляти воднем, це відбувається за секунди. Тенденція розвитку та популяризації водню вища таким чином.

 

Вже досить багато країн займаються водневою темою. Це і Єгипет, і Арабські Емірати, наприклад. У Єгипет вкладено 30 мільярдів доларів. Саудити загалом збираються близько 200 мільярдів вкласти. У нас цих грошей немає. Але у нас є найголовніше.

Водень дуже тяжко зріджений газ. І ті, хто вироблятиме на арабському континенті водень, вони вкладають гроші, але самі досі сумніваються у транспортуванні водню, тому що метан, при зрідженні у 600 разів, вдається досягти певної щільності.

Водень має температуру кипіння нижче 250 градусів. Це тобі не метан. Це складний газ. Для цього потрібні великі пропускні системи, тобто труби. І в Європі чотири основні труби знаходяться на території України. Чотири величезні труби, через які можна пропустити величезну кількість водню. Потрібно для отримання водню величезна, незаселена територія, яку можна безкоштовно роздавати під зелену енергію. Це сонячні батареї, вітряки та все інше. У нас 2.400 кілометрів Чорнобильська зона, яка стоїть порожня. Її можна було б використовувати під водень і плюс там необхідна інфраструктура – там кабелі, які будувалися під атомну електростанцію. Там є все, що потрібно. Це лише треба роздати.

Третій пункт, він трохи смішний – це жовто-синій прапор. Якщо жовтий з синім змішати, то вийде зелений. Сам Бог натякає, що все, що із зеленим кольором у нас пов’язано це наш шанс!

Але четвертий пункт, він взагалі просто підказує – прізвище Зеленський підказує, що ось у вас є людина, у неї виходить добре дороги будувати, наприклад, за 30 років менше було доріг збудовано, ніж він швидко зараз збудував.

П’ятий пункт – війна по металу. Йде локальна війна Росії з постачання газу. Північний потік помер і перший, і другий. В Україні, як каже, напевно, найкращий фахівець у галузі газу, пан Крутіхін, уже труби, які йдуть через Україну і з боку Росії розбираються, вже дві гілки розібрали. Україні лишається два варіанти. Або ці труби викопати та здати на метал. Ну, що зовсім безглуздо – сотні мільярдів доларів просто викинути на смітник, або запустити цей проект.

Водень – це заправка автомобіля майбутнього, весь транспорт буде на водні, особливо вантажний. Неможливо зробити вантажний транспорт на літієвих батареях, стільки батарей не вистачить. Це опалення, це велика кількість спалених мега джоулів. Адже 1 кілограм водню замінює 33 кіловати або 3 куби газу. Це виробництво металів. Оскільки на місце коксу, одержуваного з вугілля, і на місце замінника кисню, деокислення металів приходить водень. Вже всі експерименти показали, що порівняно з доменною піччю, біла, як її називають зараз, металургія виграє у десятки разів. Це видобуток і титану, і магнію, і великої промисловості, і величезних грошей.

Україна має все, що потрібно. Є рішучий президент, є відмова від Росії. Росія стала ненадійним постачальником. Вона втратила імідж. Є можливості і земля, яка потрапила до такої ситуації з Чорнобилем. Але це й можливість. Не знаю, якщо ми прогавимо цей момент, буде дуже прикро. Це великі можливості. І найголовніший аргумент зараз я наведу – у нас, коли почалася війна, президент зумів переконати, на відміну від 14-го року, що нам треба допомагати. У 14-му році 80% країн говорили, що у нас громадянська війна і у всьому винна Україна. Не знаю, як у нього виходить. Але він вміє переконувати. Чомусь мені здається, що ця людина на сьогоднішній день має найбільший авторитет у світі, і вона єдина, хто може запустити водневу програму. Якщо в нього вийде, то й у нас все вийде. Так, цієї зими ми будемо в мінусовій температурі. Так, нам буде складно. Але чомусь мені здається, що тільки тоді, коли ми всі замерзнемо, ми почнемо щось розуміти. Ми дуже консервативна нація. Нам поки стусан не даси, нас не переконати. Повірте мені все, що нове, це все добре.

Дай боже, щоб мене почули, і країна направила зусилля в цю тему. У нас не остання зима важка, попереду 10-15 важких зим. Або ми покинемо цю країну і почнемо замерзати, переїжджати до Єгипту, Туреччини, до Європи, або ми маємо шанс і ми його використаємо. Я не говорю про війну зараз, це не моя тема. Є чудові фахівці, які в цьому розуміються та говорять. Я не фахівець у цій сфері, я не коментував жодного разу військові дії. Але ось у бізнесі, у вигляді нового бізнесу, тут я досяг певних висот і можу сказати впевнено. Усі кажуть, що в мене найбільша у світі індустрія сурогатного материнства. Це також важко. Десятки компаній працюють, але мене назвали найкращим у світі. Так ось, я вам кажу, як людина, яка трошки в бізнесі розуміється, що над темою водню держава повинна замислитися і розпочати проект.