Featured Video Play Icon

Що спільного між українською енергетикою та повітряною кукурудзою?

Буквально найближчими місяцями хтось непогано заробить, а хтось прогорить.

Сьогодні йтиметься про форс-мажори. Тобто, не про ті мажори, які ганяють на мерседесах, а про юридичний термін, який скасовує все.
Трапляються випадки: це пандемія, війна та інші обставини, які не залежать від нас, від виробників, від країн, від учасників якоїсь угоди. На сьогоднішній день склалася саме така ситуація, коли танкери стоять у порту і їх не забирають, оскільки покупці відмовляються, і газ, який мав бути куплений, теж не постачається, а електрика, яка мала бути продана — не купується. На жаль, багато договорів зараз перервано і цьому є пояснення: жоден суд під час пандемії не стане на бік постачальника, він завжди буде на стороні покупця. Ось зараз якраз така ситуація.
Щодо нафти це взагалі окрема історія. Ми зараз розповімо на прикладі компанії “Енергоатом”. На жаль, у нашій країні мають стати на резерв дуже багато енергоблоків. Одні на 70 днів, інші на 90, треті — менш тривалий термін, але практично вся наша атомна промисловість зменшить оберти. А чому це все відбувається? Через те, що немає споживання.
Зеленій енергетиці зараз віддається великий пріоритет, більше того, я найзапекліший її прихильник, я завжди захищав зелену енергію. Але мені здається, що зараз зелена енергетика могла б посунутись і продаватися за тарифами хоча б з 50% знижкою. Я вам так скажу, зараз в Антверпені 1000 кубів коштують 43$, при тому що нам Бойко разом із Медведчуком пропонували купувати по 250$ зі знижкою. Просто відчуйте різницю – 43 та 250! Я думаю, що через 5-10 років більшість енергії у нас буде зеленою. Але в цій ситуації я вважаю, що ті, хто постачає зелену енергію, мають зробити хоча б 50% знижку. Чесно, 50% це навіть мало, могли б і 70% знижку зробити. Так, на півроку якусь частину грошей буде втрачено, але ситуація того вимагає! Держава наразі не може платити за тарифами 3-5 гривень. Я вважаю, що зараз оптимальний тариф для зеленої енергії був би 1,5 чи навіть 1 гривню.
Щоб ви зрозуміли, які втрати зазнають підприємства, я вам наведу приклад. Наразі наші аграрії не знають куди продати кукурудзу. Справа в тому, що раніше кукурудза викуповувалась по ф’ючерсах ще взимку, існували цілі програми з біоетанолу. В Америці та Євросоюзі є величезні заводи, які викуповували десь 300 млн. тонн кукурудзи на рік під біоетанол в України та інших країн. По-моєму, Україна посідає сьоме чи восьме місце у цьому рейтингу. Однак зараз ситуація змінилася, і навіть такі марки, як WTI, Urals брати не хочуть. Більше того, легку нафту теж беруть із величезним дисконтом, чи не в 10$. Таким чином, біоетанол просто зараз нікому не потрібен, тож жодного ф’ючерсу Україна не продала.
Зараз ця фуражна кукурудза на ринку нічого не коштуватиме. Якщо хтось фуражем займається, то у вас є шанс дешево купити! Якщо є зацікавлені бізнесмени, то хай уже зараз гадають, що можна робити з кукурудзи? Може спирт, може інші види діяльності. Можливо, моє відео стане для когось підказкою, нехай він подумає, як можна пристосуватися під цей бізнес. Так, він буде короткостроковим, але на цьому можна зробити стан.
Ринок диктує ціни, треба вміти вигравати, але треба також вміти програвати. Я думаю, зараз ми програємо все без винятку, хіба що, крім інтернет-компаній. Навіть я згоден програвати, готовий втрачати, і вважаю, що всі мають цього навчитися.
Постачальники зеленої енергії, я звертаюся до вас: «Навчіться втрачати». Думаю, що прибуток за півроку можна втратити. Враховуючи те, що вартість зеленої енергії знижується в рази, і контракти, які підписувалися раніше, вже не актуальні. Держава має вимагати від постачальників зеленої енергії 50% знижки. На 6 місяців це був би ідеальний варіант для всіх. Можливо, хтось запустить виробництво якогось алюмінію і візьме на себе споживання електрики у великому обсязі, якщо воно буде за низькою ціною. Але зараз починаються форс-мажори, і потрібні розумні люди, які це «розрулюватимуть».
На жаль, багато фермерів, які посадили кукурудзу, прогорять. Адже земля не їхня, відібрати в них нічого, і це ляже знову на плечі вкладників. Але ж ми не продамо нікому землю! Але ж ми ризики диференціювати не хочемо! Ми тільки своїм українцям! Ну так, якщо своїм – тоді відповідайте!
Я пропоную МВФ не давати нам грошей, зробити курс долара по 100, і тоді працюватимемо за 3$, але зате гордо! Наша фірма «бідна, але солідна». Ви ж не хочете входити в глобальну економіку? Пускати сюди іноземного інвестора? Президент сказав: “Давайте тягнути!” Вся спільнота проти, але потім потребує результату. Як таке може бути? Або одне або інше: я хочу сексу, але я тобі не дам. Визначтеся, громадяни України!
Зараз ситуація у світі така, що гроші мають транснаціональні концерни, іноземні олігархи. Якщо ви думаєте, що Сінгапур побудований через те, що президент грюкнув рукою і сказав: «Перестаньте красти!» і всі разом перестали красти. І бідні папуаси, які раніше з списами бігали, раптом стали надбагатими, то ви помиляєтесь! Найголовніше, туди зайшли китайські, японські та гонконгські гроші. Якщо ви хочете дізнатися про багатство Гонконгу, то це коштом кокаїнових воєн. Колись весь Китай сидів на кокаїні, що постачався Великобританією. Завдяки чому остання отримувала величезний прибуток із усього Китаю, а Сінгапур зумів хопити частину цих грошей. Тоді дві відомі сім’ї китайських євреїв володіли всім станом Китаю. Ось звідки взялося багатство Сінгапуру! Тож казки розповідати не треба! Гроші звідкись беруться, вони не виникають з нізвідки, а тим більше якщо йдеться про трильйони!
Є варіант, коли держава веде правильнішу політику і не співпрацює з нашими олігархами — це марно, адже вони не мають грошей! Ні Ахметов, ні Коломойський, ні Пінчук — у них немає таких грошей! У Росії зараз теж грошей «0», ну, може «0,5»! Але Україна — це «нічого помножене на 0». Ось транснаціональні концерни – це інша справа! Вони мають сотні мільярдів доларів! Україні такі гроші й не снились.
Ось, наприклад, візьмемо власників мережі “Walmart” – їхній стан налічує 1,4 трильйона доларів. Щоб було зрозуміліше, це якщо ми Україну розділимо, продамо все майно, а також усіх українців разом із їхніми нирками, то це буде рівно 1% стану власників цієї мережі. Корпорація “Toyota” теж не була створена японцями – це все завдяки грошам американців. Японія вчасно скористалася їх капіталом, оскільки вона тоді іншого виходу не мала. У результаті Японія стала найвидатнішим виробником автомобілів, і тепер вважається надбагатою країною, яка роздає всім кредити. Також вчинив і Сінгапур: вчасно залучив іноземний капітал. Більше того, у Швейцарії також не швейцарські гроші лежать, вони просто використовують чужі кошти! У світі крутиться дуже багато грошей, а ми все ще десь осторонь.

Давайте навчимося:

  1. Глобалізуватися;
  2. Програвати та поступатися.

Поводитись не так, як українські банкіри: раз гроші його банку дали, він автоматично вважає їх своїми, а значить може з ними втекти. Іноземні банки – єдині, які тут уціліли! Банки «Raiffeisen Bank», «Crédit Agricole», «Sparkasse» — одні з небагатьох, які поводяться чемно.
Наразі доведеться вливати купу грошей і варто добре подумати, кому ці гроші давати. Я звертаюся до уряду: рано чи пізно доведеться робити кількісне пом’якшення, вливати десятки трильйонів гривень. Подумайте, яким банкірам ви даватимете гроші, щоб потім за ними не бігати? Це відповідальність прем’єр-міністра, президента та всіх інших. Подумайте, як виходити із цієї ситуації? У те, що ви кількісне пом’якшення не робитимете, я не вірю. Все одно доведеться вливати мільярди гривень на економіку! Проаналізуйте, як і кому можна довіряти, хто стане бенефіціаром? Якщо бенефіціарами будуть наші українці, то ми отримаємо курс долара 100.
Нам потрібно співпрацювати із нормальними банками. Візьміть за приклад Америку та Німеччину, вони теж вливали гроші у свої країни під час кризи 2009-2014 років, і їхні гроші залишилися в системі, а у нас їх просто «жухнули». Якщо ми хочемо рятувати економіку, то треба розуміти, з ким рятуватимемо! Нашим бізнесменам давати гроші не можна! Ні середньому, ні малому бізнесу там одні «злодії»! Ось ви уявіть ситуацію, як запитуєте свого кума: «Якщо тобі держава дасть 1 млн, що ти зробиш?». А він тобі розкаже, як його об’їгорить! Тільки в цьому випадку держава — це ви!