Featured Video Play Icon

Україна вимирає!

Народжуваність в Україні стрімко падає. Очевидна, але не єдина, причина – війна. За даними статистики, народжуваність в Україні впала на 28% за перші шість місяців 2023 року, порівняно з першим півріччям довоєнного 2021 року. Це найбільше зниження показника за роки незалежності. Та не тільки війна вплинула на бажання жінок народжувати. В Україні, як і в усьому світі, щорічно зростає середній вік перших пологів.

Хочу підняти питання про репродуктивне здоров’я жінки. Тут хотілося б розділити це питання на дві теми – це яйцеклітини та можливість виношувати дитину. Щодо можливості виношувати – ви мабуть чули новини про те, як жінка народила у 60 років або в 50, чи навіть в 70. Такі випадки бувають, але в основному, у 99%, якщо це стосується пізньої вагітності, це донорська яйцеклітина. Виносити жінка зможете і в 50 років, якщо вона, скажімо, подбаєте і заморозить свої яйцеклітини, а якщо з чоловіком ще й ембріони заморозити, ембріони взагалі добре розморожуються і добре приживаються, тоді жінка може виносити і в 50 років, і це буде навіть генетично її дитина. Тому, якщо жінка наразі не планує народжувати, найкращим для себе ж самої варіантом буде зробити запас або яйцеклітин, або ембріонів, які в подальшому можна буде використати для успішної вагітності в будь-якому віці. Також це стосується і чоловіків, бажано теж свою сперму заморожувати в репродуктивних центрах, тому що зараз після Ковіда спостерігається зниження якості сперми у чоловіків. Нещодавно був скандал із італійською жінкою, яка в медичній карті побачила, що вона записана як старородяща. Їй було 40 років і вона сприйняла це як образу, подала позов, і дуже багато статей вийшло на цю тему. Всі італійки зміщують свій репродуктивний вік, чи то по причині кар’єри, чи бажання отримати від життя максимум. Це призводить до того, що репродуктивні здібності італійок знижуються, і вони мають статистику на сьогоднішній день 1.1 дитина на жінку. Для того, щоб населення країни не зменшувалося, цей показник має бути мінімум 2.2.

У Південній Кореї народжуваність впала в 7 разів через те, що кореянки теж, як і італійки, хочуть народити пізніше і хочуть побудувати свою кар’єру. Це нормально. Жінки мають зараз свої права та їм самим обирати, як і коли народжувати дітей. Але, там, де налагоджена соціальна система, де є можливість заморозити свої яйцеклітини чи ембріони, ситуація зовсім інакше виглядає.

На сьогоднішній момент в Україні склалася ситуація, Уолл-Стріт Джорнал написав, що ми рекордсмени з вимирання. Нещодавно вийшла стаття, і там зазначено, що у нас коефіцієнт наближається до 0,7 дитини на жінку. Це показник Південної Кореї. Це означає, що українці скоро вимруть.

Це питання гостро стоїть не тільки в Україні, а майже в усьому світі. Деякі країни цю проблему вирішують міграцією. Але мігранти до нас скоро теж не поїдуть, бо за мігрантів доведеться платити гроші. Раніше ми їх не пускали, тому що ми були націоналістами і Україна для українців, то тепер до нас ніхто не поїде, ще за іммігранта будемо платити до 30-го – 40-го року. Це – статистика. Раніше було велике поле для міграції – це індуси. Але зараз Індія зростає швидше, ніж Китай. І це господиня світу. Вони будуть найбагатшими. І ми до них гастарбайтерами ще поїдемо працювати, бо саме Індія, це вже всі кажуть, перше місце займатиме Індія, США, мабуть, друге, і третє – Китай. Тому, поки що є ще бідні країни, ми можемо когось залучати. Або ми можемо зробити ставку на репродуктивну медицину, особливо на яйцеклітини.

Ось зараз Верховна Рада і Кабмін поставили питання про те, щоб для свого населення забезпечити народжуваність.

Зараз практично неможливо усиновити дитину, а за статистикою, у нас навіть на хворих дітей стоїть черга. А маючи спеціальні банки, жінка може самостійно виносити, в будь-якому віці, хоча б від чоловіка генетично рідну дитину, але з чужою яйцеклітиною, наприклад. Якщо ці банки будуть правильно сформовані і на це, ось як уряд хоче, буде виділено 1.5 млрд., і правильно буде сформована позиція, за законом, для блага України, то цю систему різкого падіння народжуваності і вимирання можна було б зупинити. Я вам говорю як власник репродуктивного центру в Києві, нам потрібно думати не лише про прибуток, не лише про заробляння грошей, а про те, щоб жінки наші в Україні і після 40 років мали шанс на вагітність. І щоб нація не лише за рахунок міграції могла поповнитися, а й за рахунок того, що в нас народжують наші українські жінки. Вмовити зараз дівчат у 18 років народжувати, чи 20 чи 25, неможливо, вони зараз сидять у тіктоці, тому треба думати і приймати правильні рішення, які допоможуть врятувати нашу націю.

Ми як репродуктологи, які стоїмо на варті цього, як фахівці, можемо сказати, вихід один – це сформувати банки яйцеклітин, це вмовляти наших жінок здати яйцеклітини якомога раніше, це для себе ж, і це донорські яйцеклітини. Це має бути єдина система. Треба збирати круглі столи Комітету охорони здоров’я та пану Радуцькому, і приймати загальну якусь концепцію. Бажано, щоб закон про репродуктивну медицину писали всі разом фахівці. Зараз можна взяти статистику у тих, хто займається середами в репродуктивній медицині, зрозуміти, хто у нас займає лідируючі позиції у репродуктивній медицині, і там все буде зрозуміло, і ось із цими гравцями зрозуміти, як далі йти в репродуктивний світ. Жінку, ще раз кажу, як у 16-му столітті, у 14 років ви не змусите народжувати, навіть у 25 зараз не змусите, а робити щось треба, щоб нація не вимерла. Повірте мені, на фронті ми набагато менше втрачаємо людей, ніж від неправильної ситуації у репродуктивній медицині.