Featured Video Play Icon

Водневі машини незабаром витіснять електричні

Добридень! Сьогодні я вам розповім про машини майбутнього, які їздитимуть через 2-5 років, та про водень і водневу програму, яка потрібна Україні найбільше.

Будь-яке нове паливо, яке з’являлося, воно завжди зустрічалося з ворожнечею. Навіть той самий газ. Я пам’ятаю, коли люди у 2008 році дискутували, коли пропан бутан з’явився, то вороже налаштованих до газу було багато. Говорили, що автівку газ сушить, газ вибиває кільця, газ вибухає. 90% розповідали, що більшість машин уже підірвались. І завжди будь-яке починання зустрічається з негативом. І тут треба зрозуміти, що люди консерватори. Над електричними машинами взагалі всі сміялися. Усі сміялися і казали, що це маячня, іграшка, що шансів і майбутнього такі машини не мають. Але на сьогоднішній день, хто електричним автомобілем володіє, той розуміє, що він на заправку витрачає десь близько 25 копійок на кілометр. Ну, якщо рахувати домашній тариф. 1.68 грн. – якщо рахувати комерційний тариф, то ця ціна може зрости вдвічі, втричі. Але все одно, якщо ми візьмемо бензиновий двигун, то там уже тариф на кілометр 2.50 грн. Це із розрахунку приблизно 10 літрів на 100 кілометрів. Але що буде в майбутньому? Чому водневі автомобілі можуть витіснити електричні?

 

У майбутньому власників автомобілів буде мало. Ми йдемо у проекцію постіндустріальної економіки, коли міста ростуть, а село вмирає. Коли з’являються комбайни без людини, а роботи у селі немає і рано чи пізно молоді доводиться переїжджати до великого міста. І це все швидше і швидше відбувається. Тому у величезному конгломераті дуже важливим є питання не тільки автомобілів, але ще й паркування, умов утримання та всього іншого. Тому, якщо в майбутньому з’являться машини з навігацією, які доїжджатимуть до вас і забиратимуть, і ви приїжджатимете на роботу, наприклад, на такій машині, і вам не потрібна буде парковка, ви її відпускатимете, то потихеньку почнеться перехід.

 

Так, спочатку власники машин, вартістю понад 100 тис., вони не захочуть сідати у чужий автомобіль. Можливо, їм не захочеться сідати у той автомобіль, де сиділи інші люди. Але візьміть приклад такого великого міста, як Мехіко. Уявіть собі, що ви купуєте автомобіль С-класу. Він коштує від $130 до 170 тис. Паркувальне місце у центрі міста коштує приблизно стільки ж, не менше. Отже, ви витрачаєте $340 тис. У вас чудовий офіс. Ви приїжджаєте на цьому С-класі у 2024 році, тільки купленому в автосалоні. Але через рік вже виходить нова модель, і ваш працівник приїжджає на новій моделі, а ви на старій. Як це може статися? Ви ж не доплачуєте зарплатню, на всіх економите. І раптом він приїжджає на машині дорожче, ніж ваша.

 

Справа в тому, що цей працівник користується системою навігації каршеринг, коли машина приїжджає до нього, він сідає, доїжджає до роботи і машина їде обслуговувати наступного пасажира. Змінюваність моделей та автомобілів буде просто більшою, коли автомобіль використовується не однією людиною, а двадцятьма. Так, зрозуміло, ці автомобілі працюватимуть цілодобово. Але експлуатаційні витрати знижуються у 20 разів. І, отже, такі машини окупаються дуже швидко. Ви використовуєте автомобіль від сили годину на день, а тут 24 години. Реальна перевага. Але є ще один момент.

 

Електричний автомобіль дуже довго заряджати. Експлуатаційне навантаження на такі автомобілі при каршерингу буде меншим. І водень зі своїм ККД 65% вищий удвічі, ніж у ДВС, але трохи нижче, ніж у бензину. Він стає вигіднішим.

Ми завжди наздоганятимемо, бо такий менталітет у нас, ми не інвестуємо в науку нічого, нам нічого не треба, ми думаємо, що можна зірочки повісити, там не знаю, від Євросоюзу чи кудись вступити. І нам одразу стане добре. Це не правда. Розвиток – це концепція, стратегія розвитку держави. Тому зараз Україна має можливість, ще раз повторю, маючи труби, це шанс для України стовідсотково зайняти своє місце у водневій енергетичній системі Європи. Зникне метан, він нікому не потрібен! Він неефективний. Кілограм водню може за допомогою теплового насоса замінити 10 кубів метану. Якщо ви підключите водень, електростанцію та тепловий насос 33 кіловати, ви зможете отримати 80-100 кіловат тепла. А 1 куб газу дає, приблизно, 9.8 кіловат тепла. Ефективність водню через 5 років буде набагато вищою, ніж метану, чи інших систем. Тому сонячна енергія плюс електролізери, і плюс українські труби – це можливість розвитку цього проекту. Шанс почати прораховувати, хоча б почати говорити про це, дискутувати, він просто необхідний.

 

У нас є потенціал, ринок водню буде навіть більшим, ніж ринок бензину, чи дизелю, нафтовий ринок у порівнянні з воднем це ніщо. Там і опалення, там технології, там і хімія, там все. І ми маємо величезні площі за відсутності населення. Сільське господарство приносить щорічно 30%, це ж приносить щодня з квадратного кілометра. Ви порахуйте з квадратного кілометра 100 мегават на годину за сонячної погоди. Це величезні гроші, якщо перевести його у водень.

 

Я сподіваюсь, що ми почнемо обговорювати це навіть під час війни. А після війни розпочнуться проекти. Я сподіваюся, тим більше є у нас можливості, у Чорнобилі є інфраструктура для цього, є земля, залишається лише її безкоштовно роздавати та вмовляти. Ще раз кажу, ми маємо модний уряд, ефективний уряд, ефективну державу. Ми бачимо, що справді у багатьох галузях набрали дуже багато молодих, розумних людей. Знову ж таки, коли набирали Залужного, коли набирали цю всю молодь, звільняли радянських генералів у 20-х роках, всі критикували президента, всі сміялись, говорили, що він розвалює армію. Крику було, істерики, що армію розвалюють, але ефективність бачимо самі. Сподіваюся, що і тут ось цей молодіжний запал проявиться, ось цей новотехнологічний настрій. Це не шоколад, я розумію, випускати та не горілку розливати. Це щось незрозуміле. Нам краще хліб пекти і зарплати по 8.000 гривень платити. Але є шанс вирватися наперед. Зрозуміло, що хай тек ми не дуже любимо, це щось незрозуміле, але там великі гроші, там великі зарплати.

Дуже хотілося б, щоб в Україні розвивалася ця нова технологія. Я сподіваюся, що ми скоро почнемо освоювати ці галузі.