Альберт Точиловський про скандал з дітьми: ми «хайпанули». Тепер наше запитання буде вирішено

Кілька днів тому на своїй сторінці у Facebook омбудсмен Людмила Денисова заявила, що відео широко розповсюджено в соціальних мережах та на офіційному веб-сайті однієї з клінік Києва, на яких близько 50 дітей, які зараз перебувають в одному з Kyiv Hotels. Всі ці діти народжені шляхом сурогатного материнства для іноземних громадян різних країн. Денісова негайно назвала цю ситуацію скандалом і звернулася до Національної поліції, Міністерства охорони здоров’я, Міністерства соціальної політики з проханням про негайну відповідь, об’єднавши зусилля щодо термінового вдосконалення законодавства з точки зору застосування репродуктивних технологій для сурогатного материнства для іноземців і запобігання неконтрольованому експорту дітей за кордон. У свою чергу, у Національній поліції заявляють, що немовлята перебувають у готелі “Венеція” при медклініці, оскільки батьки-іноземці не можуть в’їхати в Україну через пандемію, оскільки небо над Україною закрите. Офіс генерального прокурора також відповів і розпочав перевірку.

“Українські Новини” вирішили дізнатися про цю ситуацію від власника клініки сурогатного материнства Biotex Альберта Точиловського, який потрапив у скандальну історію з немовлятами. В інтерв’ю він розповів, чому у нього був ажіотаж у цій історії, як почуваються діти, в яких умовах вони є і чому він не може дати жодних гарантій, що вони не отримають коронавірусу.

У яких умовах немовлята?

Звичайно у нормальних, нашому Бебі-руму вже більше 6 років, але він, звичайно, розрахований на 4-8 годин, залежно від пакета для батьків. Але оскільки ситуація полягала в тому, що необхідно безпосередньо встановити режим 24/7 за ними, ми просто додали кількість медсестер, тим більше, що роботи в клініці стало в 5 разів менше. У нас професійні медсестри просто переїхали з одного відділу до іншого. Була перевірка Денисовой та Філіпішиной, вони це все бачили. Там хороші умови для новонароджених, теплі підстилки, розроблені для 37 градусів та інкубаторів. Була перевірка ювенальної справедливості, і вони побачили, які умови. Все обладнання у нас практично нове, тому всі умови дотримуються високого рівня, тому дітям нічого не загрожує.

Який їх стан здоров’я?

Ми нікого не пускаємо до діток. Ми зробили виняток лише для вчорашньої інспекційної Філіпішиної та сьогоднішнього візиту Денисової. А так, туди заходять лише ті самі люди, які перебувають тут на карантині, Живуть у кімнатах на постійній основі, тому особлива увага приділяється їхньому здоров’ю.

Чи була подібна ситуація раніше?

Так щоб 50 дітей одразу, то цього не було. Була ситуація, коли припустимо, батькам не видавали паспорта чи інших документів, але все одно вони знаходилися тут. Вони могли залишити дитину в бебі-румі на 4-8 годин, але все-таки він ночував вже з немовлям. Але саме така ситуація … ви самі розумієте, що це форс-мажор, до якого ніхто не був готовий, я маю на увазі, що світ не очікував пандемії коронавірусу. Але, як виявилося, ми були на 100% готові до цього.

У такому стані, чи будуть діти розташовані надовго, якщо не буде відповідної реакції влади?

Вже реакція пішла. Сьогодні у нас був круглий стіл з Денисовою, і як вона стверджує, що вона не цікавиться станом наших клінік, а цікавиться, щоб діти швидше зустрілися з їх батьками. Денисова пообіцяла, що натисне на МЗС, зробить все необхідне, щоб швидше спецдозволи зробили для цих батьків. Чесно кажучи, багато країн схибили. Багато країн представили ці нотки, і батьки змогли в’їхати із Ірландії, Англії, та вони вже з дітками. США дуже за це переживала. Посольство телефонувало нам та вимагало, щоб ми швидко склали все для них, щоб батьки могли дістатися до своїх дітей. На “2” спрацювали іспанці, ми їм дзвонили, а вони сказали, що їм це нецікаво, хай сидять хоч 5 місяців, не бачачи дітей. Різні країни по-різному спрацювали. Є країни, де чиновники дуже добре спрацювали. Це перший раз, коли чиновник, який насправді проти сурогатного материнства, але зробила усе щоб допомогти дітям. Зрозуміло, що вона нас не дуже любить, але намагається забезпечити вирішення долі дітей.

Ваше відео показує, що всі діти знаходяться в одній кімнаті …

Ні, ми це зробили спеціально. У нас було завдання – щоб на нас звернули увагу, на нашу проблему. Ви зрозумійте ситуацію, всі транснаціональні концерни, автовиробники потрапили у проблеми, авіакомпанії, середній та малий бізнес нікого не цікавить навіть у тому числі в Європі. Ми бігаємо з нашими маленькими проблемами і намагаємось вирішити їх, звернутися до кого треба. Чесно кажучи, ми “хайпанули”, привернули до себе увагу. Але, це сталося, я думаю, успішно. Тепер питання буде вирішено, і ми досягли, щоб на нас чиновники звернули увагу і зараз починається швидке вирішення цієї проблеми. Нехай у деяких викликало це бурю обурень, але проблема буде вирішена. Іноді доводиться кричати.

Тобто, діти зараз перебувають у різних кімнатах?

Там кілька кімнат і вони великі та просторі із системою вентиляції та очищення.

Лікарі їх оглядають?

Ну звичайно. У нас кілька терапевтів та кілька неонатологів, ми ж працюємо у цій сфері вже давно і постійно стикаємося з якимись проблемами. На додаток, ви розумієте, що таке передчасне народження, коли дитина народжується 1,5 кг або 2, і ми справляємося з цим вже 10 років. Ми чудово знаємо всі ці питання.

І як така ситуація з дітьми можлива в карантинних умовах?

Ви хочете, щоб ми все поклали на плечі держави? Я не хочу цього робити. У нас це більш-менш спеціалізоване та пристосоване приміщення, тому у нас є довіреність з боку батьків, тому я прийняв рішення, що ми цю ситуацію вирішуватимемо самі. Я взяв на себе відповідальність, що оскільки ці батьки довірились нам, ми зможемо слідкувати за дітьми. У нас є пізнання у багатьох іноземних мовах, у нас є відеокамери та відбуваються відео-трансляції, де батьки бачать дітей та знають, як дитина їсть та росте. В умовах коронавірусу державу, на жаль, ми фінансово та програмно навантажувати не можемо. Держава не має ні умов, ні системи сурогатного материнства та спілкування з дітьми, нічого. У нас є все. І фінансово я б не хотів, щоб держава страждала через мене.

Зараз багато людей і дітей, у тому числі, хворіють на коронавірус. Чи є такі випадки серед цих дітей?

У нас поки що немає. Ми робимо тести. Ми конкретно ні. Я не можу сказати, що 100% ми зможемо дітей вберегти, я не можу гарантувати, навіть за дотримання всіх норм. Може і нянечка принести і таке інше. На жаль, я тримаю їх тут, у готелі, протягом 3-4 тижнів, тобто це цей період без ризиків, щоб зменшити ризики. Але ви розумієте, що ризики все одно існують.

На вашу думку, чи потрібно вирішити сурогатне материнство в Україні, про що говорить Омбудсмен Денисова?

Денисова говорить про повну заборону. Я сьогодні сперечався з нею. Дивіться, той факт, що потрібні деякі врегулювання, я згоден. Звичайно, мене влаштовує і поточна ситуація в Україні. Я згоден з тим, про що говорять чиновники, що має бути дорога ліцензія і ми маємо платити до бюджету. Тобто ті, хто бере участь у цьому, повинні заплатити щонайменше 3-4 мільйони гривень й той хто “хуліганить” негайно втрачає ці гроші. Є така думка і нам її висловлюють. У чомусь я погоджуюсь, але в чомусь ні. Але позиція така, що треба врегулювати.

 

https://ukranews.com/interview/2380-albert-tochilovskij-o-skandale-s-detmi-my-hajpanuli-no-udachno-teper-nash-vopros-budet-reshen