Featured Video Play Icon

Як не платити шалені гроші в опалювальний сезон?

У нас ситуація, коли в країні половина електростанцій не працюватимуть, це ситуація, коли у нас не всі атомні електростанції під контролем і, швидше за все, нашій країні доведеться перебудовуватись, інакше ми з цієї ситуації не вийдемо.

Ми ділимося своїм реальним досвідом, який ми зробили – самі встановили, самі сконструювали, самі запустили. І економічний ефект, який ми від цього отримали – також ми можемо поділитися ним.

У нас виходить, що на сьогоднішній день ми запустили напевно найбільший дах із сонячними панелями, у нас 580 кВт потужності на даху на Смоленській 31-33.

Ми тут поставили одну, напевно, з найбільших у Києві сонячних станцій, які є на даху, наш дах дозволяє це зробити. Спочатку ми купували панелі на 380 Вт, згодом зрозуміли, що це дуже ефективно і потихеньку робимо модернізацію панелей на 560 Вт. Тобто, у сумі зараз ми отримуємо електрики пів гігавата, якщо бути точним то це 580 Вт. Почали ми цей проект 2 роки тому, було дуже цікаво. За результатом ми дуже задоволені, ефективність дуже велика, особливо для промислового проекту, тобто ця станція загалом вже себе окупила.

Собівартість кВт тепла в порівнянні з вугільною генерацією в десятки разів дешевша, вже ми це вираховували. Ось зараз я дивлюся як по Києву прокладають труби, ви займаєтеся анонізмом, ви проклали труби від теплостанцій, які не працюватимуть. Зношеність систем на 130%. На труби мільярди витратили, а теплові станції не працюють. Ну треба було їх із Космосу прокладати, чи що. Ситуація така, що сьогодні, ще раз кажу, повітряні теплонасоси, плюс скромний акумулятор може прибрати вересень, жовтень, листопад, навіть грудень і березень з опалювального сезону, залишити два місяці – січень лютий, і то підтоплювати.

Основний ще елемент нашої системи це теплові насоси, які там теж стоять на даху, які й перетворять наше сонечко на тепло. Тобто вони працюють, можна сказати, як великий кондиціонер, тільки в певній системі. Тобто, вони споживають з повітря, забирають тепло, тепло ми можемо відразу віддати, або саккумулювати. Нічого складного, вони повністю автоматизовані – вони самі вимикаються, самі розморожуються, самі працюють, тобто, все завдяки програмному забезпеченню, все виставляється і підтримується комфортна температура. Щодо сезону, який був минулої зими, ми завдяки цій системі, повністю пройшли зиму. У нас немає централізованого опалення на 18 тис. кв. Завдяки цій системі було комфортно і навіть спекотно, і дуже економно. Порівняно з тим, що платили наші сусіди, там космічні суми за газ, доходило до мільйона.

Як я, наприклад, визначаю, що сонечко має працювати і як мені в цей момент підлаштуватись. Ми програму написали, самі розробили, сонячний невеликий модуль визначає коли у нас йде електрика, в цей момент включається теплонасос і включається теплоакумулятор, який починає акумулювати, коли дуже тепло, в акумулятор. А акумулятор – це ізоляція плюс вода. Все екологічно, вода нічого не вартує. Нагрівається так само, як бойлер вдома ви нагріваєте, а потім миєтеся, так само і тут, тільки у великих обсягах, в тисячі разів більше. А потім, до мене приходять енергетики і питають “А як ви так мало споживаєте”. Ну як мало, якщо теплонасос споживає 15 кВт, а віддає 156, як мені витратити цю енергію. Ну от якщо ми будемо розумно приймати проекти, розумно робити теплонасоси, ставити їх на кожен будинок, ну єдине – постраждають теплоелектростанції. У нас є монополісти дуже великі, але я думаю цього року вони трошки проштрафляться і вони могли б піти на поступки країні. І ми розуміємо, що це дуже великі люди, які мають свої інтереси, але нам треба якось поєднувати інтереси країни та інтереси теплоелектростанцій, і ось це єдиний вихід.

Один з основних елементів усієї цієї системи – теплоакумулятори. Тобто, це бочки, які влаштовані в одну систему, вони утеплені спеціально для того, щоб не втрачати тепло, і отак заганяється тепло, нагрівається вода і потім використовується по всій системі. Тобто зараз у нас допустимо сонечко, ми зараз отримуємо через панелі світло, світло віддаємо на теплові насоси, теплові насоси заганяють тепло в теплоакумулятори. Настав вечір, відключаємо насоси, відключається сонечко і використовується тільки ця вода. Вода тут нагрівається до 70 градусів.

Ми збираємося випускати теплоакумулятори, я сподіваюся, що наступного року ми почнемо з самого початку року випускати їх. Це будуть контейнери від 1 до 20 тонн і буде два варіанти – коли можна буде заганяти до 40 – 60 градусів, і буде варіант коли не на воді наздоганяти заганяти треба буде, і буде до 100 градусів.

Теплоакумулятор як бочка. Вода закачується, система підключена, вони йдуть один за одним і просто перетікає, дуже просто. Але ми маємо ще один елемент обігріву будівлі. У зв’язку зі специфікою роботи тут є деякі механізми, що виділяють досить багато тепла. І вони виділяють тепло 24/7. І для того, щоб ми просто не гріли вулицю, ми вигадали таку систему – це теж насоси, але трохи інші, але принцип один і той же. Ми це тепло знімаємо з них, їм віддаємо холод, а це тепло використовуємо для обігріву всієї будівлі. Тобто у нас будівля виходить із нульовим викидом. І дуже багато європейських, американських компаній хочуть зайти в такі будівлі, ми практично не використовуємо паливо, що спалюється.

Потрібно нам популяризувати зелену енергію. Нам треба оголошувати конкурси, роздавати землі та ціну не потрібно підвищувати, потрібно просто пропонувати гарні умови. Якщо ми не встигнемо скористатися цим шансом, буде у нас у квартирах 8 градусів тепла, не як обіцяють нам зараз, 15-16, а 8! І світла не буде, і це я вас не лякаю, це реально.