Featured Video Play Icon

Наш внесок у майбутнє країни

У Брюсселі відбулася щорічна виставка European Hydrogen Week, на якій Україна, на жаль, не була представлена. Країни-учасники представили свої водневі стратегії розвитку та показали нові розробки у галузі водню.

Усі країни розвиваються, а ми на жаль гальмуємо. На водневій виставці в Брюсселі я подивився, як країни рвуться вперед. Виставка тривала 5 днів і було багато цікавого. Ми ознайомились з водневими стратегіями розвитку багатьох країн, особливо вразила Норвегія, Німеччина була добре представлена, дуже високі технології показала Японія, японці показали свою красуню Мірай, BMW представив нову машину на водні. Подивився я розробки й у хімічній промисловості. Подивився також на стенди Африки. Африка також намагається і зелений водень робити і зелений аміак. Ну, принаймні запрошує інвесторів. Подивився як американці возять цей аміак, словом, дуже багато цікавого.

Я не говорю, що воднева стратегія виграє, тому що у водневої стратегії з’явився дуже великий конкурент – це натрій іонні батареї. Знову ж таки, я не стверджую, що водень є панацеєю. Я говорю, що треба в цей бік йти, але дивитися як розвиватиметься ця тема. Подивимося наскільки натрій іонні батареї ефективні, якщо вони з’являться, не факт, що вони зможуть застосовуватися в автомобілебудуванні, тому що потрібно тоді трохи більше авто робити під натрій іонні батареї, ніж під літієві. Так, літій фосфатні батареї модні зараз, машини пробігають до 600.000 км, а потім лише втрачає батарея 20%. 6.000 перезаряду, це жоден бензиновий та дизельний автомобіль стільки не пройде скільки може електричний автомобіль, у нього навантаження менше, знос менше, масло міняти не потрібно. Але бензинове авто легко заправляти, швидко. Так, якщо є приватна оселя, то так, електро авто тоді можна заряджати вдома.

У Німеччині, у грудні, електричних автомобілів було продано більше ніж дизельних та бензинових у півтора рази, але німецький уряд вже б’є паніку, оскільки виходить соціальна нерівність. А соціальний вибух у Німеччині це катастрофа. Ну уявіть собі, що я поставив сонячні панелі за кредитом, спеціальний кредит узяв десь у німецькому банку під зелену енергетику і в мене собівартість електрики виходить 2 центи. Але я ще поставлю батареї літій ферум фосфатні і заряджатиму від них автомобіль. І інша, бідна людина, яка не може зараз нову електричну машину купити, вона має платити 2 євро за літр бензину. А я 2 центи за кіловат, і цей бідолаха, який на старій машині, робітник, у якого грошей немає, сплачує всі податки і по 2 євро за літр бензину.

Зрозуміло, що Україні зараз не до рівності, ми на старих реакторах сидимо, у нас зношеність інфраструктури 100%, але у нас населення каже, все буде добре, якось воно буде. А коли щось трапляється, з метро, наприклад, чи ще з чимось, то народ дивується, як це сталося. Так не вкладали ж нічого роками, ви думаєте у нас, наприклад, наступна атомна станція не бахне! Ви ж платили по гривні за кіловат, а собівартість стації, а будівництво однієї атомної станції 10 млрд. доларів і ризики треба враховувати і сховище будувати. Але ніхто про це не думає, коли бахне тоді бахне. Зараз у нас потихеньку в метрополітені станція зламалася, потім друга зламається, потім атомна станція, потім економіка, а ми говоритимемо, а як, а як так сталося. Ніхто нічого не вибудовує, а треба будувати систему,

Необхідно створювати водневу стратегію, і думати про те, щоб узимку електрика коштувала в 2.5 рази дорожче, ніж влітку, різна ціна в різний час доби. Це все потрібно прописувати як для комерційних осіб, так і для звичайних обивателів, тим більше якщо ти споживаєш увечері велику кількість енергії, то ти повинен платити за нього втричі більше. Але потрібно, звичайно, створювати водневу стратегію.

Народ увесь час звинувачує депутатів, проте депутати завжди робили те, що ви хотіли. А необхідно думати наперед, адже нам допомогу все життя надавати ніхто не буде, населення у нас зменшується, треба створювати те, що саме працює, чим можна керувати і що приноситиме гроші, вкладати треба в майбутнє. Давайте хоч щось пробувати та робити на користь країні та народу.