Featured Video Play Icon

Бізнесмен, громадянин Греції, який живе в Україні, став жертвою СБУ

Якщо ти наповнюєш бюджет країни і створюєш робочі місця… з тебе точно можна отримати. А якщо не хочеш ділитись, то знищити твій бізнес. Так сталося і з бізнесменом, греком за національністю. Що сказати, іноземний інвестор в Україні завжди був і, мабуть, буде ворогом номер один.

Адвокат В’ячеслав Самсоненко: – Сьогодні ми обговоримо проблему, яка у нас в країні вже рік у рік повторюється – це незаконне залучення суб’єктів господарської діяльності, а саме інвесторів, які наповнюють бюджет України. В даному випадку правоохоронці безпідставно намагаються притягнути до кримінальної відповідальності інвестора, громадянина Греції. Він давно займається таким бізнесом, як вивезення лісоматеріалів з території України. Все відбувається на законних підставах, оскільки є всі необхідні дозвільні документи, обладнання та інше. Наразі постраждалий більш детально розповість про свою проблему.

Авраам, бізнесмен: – Мене звуть Авраам, я родом із Греції, але зараз живу в Україні. В мене свій бізнес. Ми офіційно займаємось заготівлею лісоматеріалів з України. Минулого року ми відкрили компанію на території України і навіть привезли необхідне обладнання з Німеччини.
У цьому бізнесі ми багато років. Ми довго працювали безпосередньо із державою, і до кінця 2016 року офіційно вивозили лісоматеріали. Однак 1 липня 2017 року було запроваджено мораторій на їх вивіз. Тому ми вирішили відкрити нову українську фірму і протягом двох років інвестувати в неї. На сьогоднішній день ми вклали у це підприємство багатомільйонні кошти. За цей час ми ввезли новий німецький деревообробний верстат для заготівлі продукту. За обладнання заплатили близько 700 тисяч гривень податків. Тобто ми маємо своє виробництво, ми працюємо в рамках закону, також є всі необхідні документи від державних органів, таких як дозволи з Житомирської торгово-промислової палати, експертні висновки… З серпня 2019 року ми експортуємо готовий продукт. Моя головна мета – працювати чесно. Проте наприкінці квітня 2020 року сталася неприємна ситуація і для мене досі не зрозуміло, чому так сталося. Наші машини прибули на Житомирську митницю і там виявились проблеми із сертифікатом походження. Цей сертифікат є важливим документом для експорту та видається Житомирським обласним управлінням лісового господарства. Як потім з’ясувалося, у сертифікаті був вказаний неправильний код, внаслідок чого ми не змогли вивезти цей товар на експорт.

Альберт Точіловський: – Аврааме, можна Вам питання? Ось у Вашому випадку має стояти код, згідно з яким Ви маєте право вивозити оброблену спеціальним обладнанням деревину. Тобто це вже не чиста деревина. Як Ви вважаєте, Вам цей код спеціально внесли неправильний для того, щоб, я перепрошую, Вас якось притиснути чи все ж таки це випадково сталося? Як ви думаєте?

Авраам, бізнесмен: – Я зараз думаю, що це було спеціально. Не знаю чому, хто наказав це зробити… Бо раніше такого ніколи не було, щоб видали неправильний сертифікат…

Альберт Точиловський: – Аврааме, у мене ще ось таке запитання: Ви в Україні скільки живете?

Авраам, бізнесмен: – Я на постійній основі тут із 2013 – 2014 років.

Альберт Точиловський: – Ну, з 2013 року Ви вже мали знати, що наші правоохоронці вигадують комбінації, як зробити так, щоб бізнесмен потрапив у скрутне становище. Чи Ви цього не знали? В нас це вже народним фольклором називають. Є навіть народна прикмета, коли вам щось підсовують, а потім ви десь попадаєтесь. У мене питання: чому Ви юридично не перевіряли цей код? Чому Ви так легко довірилися? У цій державі не можна нікому довіряти! Ви давно приїхали, Ви ж мали розуміти, що правоохоронці хочуть на Вас заробити гроші. Чому ви не перевірили код?

Авраам, бізнесмен: – Справа в тому, що я займаюся безпосередньо виробництвом і були інші люди, які займалися оформленням документів та машин. У мене не було на руках необхідних паперів, і я дізнався про проблему лише після того, як машину не пропустили на митниці.

Альберт Точиловський: – Авраам, прокуратура зажадала обрати для Вас запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, Ви зрозуміли, так? Прокуратура вимагала Вас ув’язнити. Справа в тому, що зараз у Європі такі заходи вживаються лише за вбивств, грабежів. Можливо Ви, коли дерево везли, шляхом когось убили чи пограбували, Ви не пам’ятаєте? Згадуйте.

Авраам, бізнесмен: – Звичайно, ні.

Альберт Точиловський: – При господарських справах, коли коди ті чи не ті вписані, зазвичай так злісно не вимагають людину посадити у в’язницю. У нас убивць іноді не садять. У нас колишній генпрокурор Юрій Луценко вивіз необробленої деревини з України стільки, що можна було наповнити половину країни свіжим повітрям, і на це ніхто не звертав увагу. А у Вас – оброблена деревина, і я так розумію, просто код Вам підсунули інший, вдали, що вона необроблена, хоча всі бачили, що деревина була вже після німецьких верстатів. Я так розумію, що німецьке та грецьке посольства вже написали на Вашу підтримку?

Авраам, бізнесмен: – Грецьке посольство в Україні дуже допомагає. Вони знають. Грецьке посольство в Німеччині, а також посольство Німеччини в Україні теж в курсі, вони шоковані, тому що в мене були документи від дуже великої європейської компанії «Hilti Group».

Альберт Точиловський: – Яка постачає Вам обладнання для обробки деревини?

Авраам, бізнесмен: – Так, вони чітко підтвердили, що готовий продукт обробили на оциліндровочному верстаті. Насправді, це найновіший, високотехнологічний верстат, який виробляється в Європі.

Альберт Точиловський: – Ну це зрозуміло. Ви знаєте, я вам так скажу, ви наших глядачів не здивуєте. Прокурори у нас купують нові мерседеси зі своїх низьких зарплат, і це нормально. За минулої влади це було часто. Зараз я можу сказати, що останнім часом іноземного інвестора гризуть рідше. Вашу тему ми порушимо, обов’язково, бо країна зараз у тяжкому становищі. Потрібні інвестиції. Я вважаю, що не можна було вимагати такого запобіжного заходу. Не можна категорично. Прокуратура має це засвоїти. Так, коди, можливо, були не ті. Але вимагати треба було від Вас, щоб Ви підписали особисте зобов’язання. Було б достатньо того, що Ви пообіцяли б з’являтися до слідчого. Але вимагати в’язницю… Ось зараз зі мною сидить адвокат В’ячеслав Самсоненко, він у цій темі більше розуміється, він також може прокоментувати ситуацію.

Адвокат В’ячеслав Самсоненко: – Авраам, ось дивіться. Наскільки об’єктивно слідчий суддя ужгородського суду Малюк розглянув клопотання щодо застосування до Вас запобіжного заходу? Насправді ж не було жодного ризику, підтвердженого з боку звинувачення. Тобто жодних доказів тим обставинам, які були зазначені у клопотанні про застосування запобіжного заходу не було підтверджено. Але незважаючи на це, він прийняв такий жорсткий запобіжний захід до Вас як цілодобовий домашній арешт. І це з урахуванням того, що Ви співпрацюєте з посольством Греції в Україні, делегацією ЄС, яка постійно перебуває тут, Ви також обговорюєте певні проєкти інвестицій Європи в Україну. Крім того, на судовому засіданні був присутній сам консул грецького посольства та було звернення від міжфракційного депутатського об’єднання Invest in Ukraine, яке стурбоване ситуацією в Україні та безпосередньо Вашою проблемою. Адже саме для Вас по такому сумнівному виробництву хотіли застосувати запобіжний захід утримання під вартою. Але з одного боку, мені здається, на суддю Малюка було чинено якийсь тиск з боку СБУ в Закарпатській області, і він таки прийняв дуже жорсткий запобіжний захід. Як ви вважаєте?

Авраам, бізнесмен: – Я також так вважаю, так. Це дуже жорстко. Я не винен. Я в це не тільки вірю, але я це доводитиму. Це дуже жорсткий запобіжний захід, багато посольств в Україні шоковані цією ситуацією. Незабаром має приїхати президент Швейцарії. Він теж знає, що тут відбувається зі мною. У посольстві навіть сказали: навіщо сюди приїжджати президентові, якщо таке відбувається з іноземними інвесторами?

Альберт Точиловський: – Ще хотів би сказати. Давайте говорити чесно. У нас усі рівні в Україні, але є хтось рівніший. Візьмемо, скажімо, представників прокуратури, їхні діти займаються лісом, горіх, наприклад, вивозять. Ось у нас горіх вивозить лише одна людина — торгова марка зареєстрована на брата Матіоса, і вона єдина може вивозити з країни волоський горіх. У нас ліс, допустимо, все життя вивозив син прокурора Юрія Луценка. Про це багато писали різні ЗМІ. І при цьому нічого обробляти не треба було, хоч і вирубувалися дорогі породи деревини — дуб і ясен. У Вас ми подивилися по документах, сосна. Така деревина, якою повно в Україні.
У нас у країні постійно кажуть: «ось прийдуть іноземці, все куплять, гроші сюди інвестують». Подивіться, скільки в Польщу інвестицій зайшло. Туди вкладаються і Франція, Німеччина, і навіть Італія. Нікого не намагаються посадити, ні в кого нічого не намагаються відібрати… Тож зараз у Верховній Раді створено МФО із захисту інвестицій. Там ще багато різних МФО створено – захисту сімейних цінностей, захисту прапора, захисту неба. Але реально зараз єдине робоче МФО із захисту інвестицій. І, дякувати Богу, воно добре працює, що видно по Верховній Раді. Якщо ми зможемо захистити Вас, то на Вашому прикладі доведемо іноземним інвесторам, що в Україну можна вкладатись. Правоохоронні органи не повинні реагувати на інвесторів, як на червону ганчірку, що, мовляв, зайшов іноземець, і все його роздягаємо. Не можна так. Іноземний бізнес сюди має заходити вільно і не боятися, що його посадять у в’язницю і коли людина буде у в’язниці, і лише тоді з нею почнуть домовлятися – як переписати підприємства на синів прокурорів чи інших родичів.

Адвокат В’ячеслав Самсоненко: – Очевидно, що людину таким чином хочуть загнати в кут, зробити все для того, щоб вона втратила свій бізнес, щоб вона не розвивала свою діяльність. Таким чином правоохоронні органи показують наплювальне ставлення не лише до Вас конкретно, але з їхнього боку це виглядає як плювок у бік держави та самого президента України, який щоразу на всіх зустрічах каже, що необхідно розвивати країну, необхідно в неї інвестувати. Більше того, було створено Національну раду реформ, яку очолює Михайло Саакашвілі. Я думаю, що ми звертатимемося і туди.

Альберт Точиловський: – Ми висвітлимо Вашу історію на моєму каналі в YouTube і показуватимемо, як у нашій країні треба боротися за інвестиційний бізнес. Коли сюди зайдуть іноземні гроші, це буде зовсім інша країна.

Адвокат В’ячеслав Самсоненко: – Ви хочете ще щось додати?

Авраам, бізнесмен: – Ну… Що додавати, я згоден із вами. Дякую вам, що дали можливість бути почутим. Я, звісно, такого не очікував, коли інвестував. Я досі шокований, бо це вже вплинуло на співпрацю з різними європейськими країнами, серйозними фірмами, заводами. Вони теж не можуть повірити, що таке сталося. Тепер з’явилися ще й фінансові проблеми, оскільки виробництво призупинилося вже на понад 2 місяці. Але сподіваюся, що нас почують і все буде вирішено за законом.

Альберт Точиловський: – Дякую Вам за розмову.

Авраам, бізнесмен: – Так, дякую вам також.